Balustrady w schodach – inspiracje z Wrocławia

balustrada kwadraty na schodach z merbau

Balustrada schodowa to najważniejszy element, który determinuje styl schodów. Sama konstrukcja schodów – schody policzki lub schody dywanowe – jest wtórna. Lekką, ażurowa konstrukcja galerii można łatwo odchudzić wizualnie ciężką część konstrukcyjną schodów i odwrotnie, masywna, „pogrubiona” galeria spowoduje wrażenie stabilności i solidności całkiem zwyczajnych schodów.

Poniżej dwa warianty schodów z tralką kutą metalową. Raz: schody dębowe. Czarny metal świetnie komponuje się z dębowymi elementów schodów, ponadczasowa klasyka pasująca do (prawie) każdego wnętrza,i wrażenie solidności. W drugim wariancie podobna tralka metalowa wkomponowane w schody z jesionu – stopnie w kolorze drewna, policzki malowane na biało z dopasowaniem do wystroju wnętrza.

Balustrada w formie kwadratów to pracochłonna forma wymagająca ręcznego przeliczenia – standardowe programy planujące schody, nie posiadają zwykle takich bibliotek. Należy też umiejętnie poprowadzić zabiegi schodów, żeby trzymać symetrię i harmonię kwadratów pod poręczą. Tu mamy przykład bardzo pięknej realizacji. Dodatkowa trudność to gięcie na galerii górnej przy otworze. Wzór!

Zdjęcia z archiwum wrocławskiej firmy Schody Bialic

metalowe tralki kute na dębowych schodach

fot: schody Bialic

tralki kute metalowe na schodach jesionowych

fot: schody Bialic

balustrada kwadraty na schodach z merbau

fot: schody Bialic